Mandala - znaczenie

Mandala narodziła się w Indiach w nurcie buddyzmu tantrycznego skąd zawendrowała do Tybetu. Termin „Mandala” oznacza „centrum i to co wokół niego”, czyli po prostu „okrąg”. Mandale występują w wielu wzorach i wariacjach. Każda z nich jest niepowtarzalna i często oddaje stan ducha osoby, która ją stworzyła. Mandala w buddyzmie jest połączeniem dwóch kształtów – koła i kwadratu. Koło to symbol nieba i transcendencji, tego co jest zewnętrzne i nieskończone. Kwadrat natomiast nawiązuje do czterech stron świata, czyli tego, co ziemskie, ludzkie i wewnętrzne. Buddyjscy mnisi podczas medytacji usypują mandalę z kolorowego piasku. Proces ten często trwa kilka dni. Na koniec mandala jest niszczona, co ma obrazować przemijanie i fakt, że nic nie trwa wiecznie. Tworzenie i niszczenie mandali ma duże znaczenie religijne. Jest drogą transformacji praktykującego oraz rodzajem medytacji . Istnieją różne rodzaje mandali, każda z nich może mieć inne znaczenie, może wspierać różne sfery życia człowieka, a także może być powiązana z konkretnymi czakrami. Zanim przystąpi się do malowania mandali można wybrać intencję, w imię której powstanie nasza mandala.

W ten sposób powstają mandale ochronne, wspierające związki i uczucia, przyciągające dobrą energię, oczyszczające energię, ułatwiające pozbycie się negatywnych emocji, lęków i blokad, harmonizujące, motywujące i wspierające realizację celów, uzdrawiające i wspierające funkcjonowanie poszczególnych organów oraz wiele wiele innych.

To, jaką mandalę stworzysz lub wybierzesz dla siebie, zależy od tego jak się czujesz i w jakim momencie życia się znajdujesz. Najczęściej w tworzeniu i wyborze dla siebie mandali podpowiada nam intuicja.

Terapeutyczny wpływ malowania mandali

Już od dawna znane jest terapeutyczne oddziaływanie malowania mandali. Mandale były stosowane m. in. przez Carla Gustawa Junga w celu wspomagania pacjentów w odzyskiwaniu harmonii i wewnętrznej równowagi.

Oglądanie, rysowanie, malowanie mandali, a nawet ich wizualizacja pomagają zredukować lęk oraz pozbyć się napięcia i stresu. Malowanie mandali pomaga poukładać myśli i znaleźć optymalne rozwiązania problemów. Proces malowania jest przeżyciem duchowym, oczyszczającym, jest rodzajem medytacji oraz ścieżką poznawania siebie. Malowanie w intencji pomaga oddziaływać na naszą podświadomość, dzięki czemu czujemy się lepiej, szybciej się relaksujemy, regenerujemy, a nawet wracamy do zdrowia.

Oprócz oddziaływania na sferę duchową malowanie mandali pomaga ćwiczyć motorykę małą